TURKWATT

Arazi Tipi Solar Sistemler

Arazi Tipi Solar Sistemler

Geleceğin en önemli enerji kaynaklarından biri olan güneş enerji sistemi uygulamalarını artık büyük sahalarda uygulamalarını yapabilmekteyiz. Ön anlaşması sağlanmış olan müşterilerimiz ile yapılaması tasarlanan sahaların masa üzerinde ön hesaplama ve detay çizimleri ile işe başlanır. Ardından bölgeye giderek harita mühendislerimiz tarafından çizilen planlara ve zemin etütlerine göre saha profillerinin boyutları ve özellikleri belirlenir.Türk Mügendisliği


İlk önce belirlenen alanın zemin düzenleme işlemi ile başlanır. Düzeltilmiş olan zeminin ardından bölgenin koruma altına alınması için çit işlemi gerçekleştirilir ve giriş kapıları hazırlanır. Sahanın zemin etütlerine göre tasarlanıp üretilen galvanizli metal taşıyıcı sistemler yer çakma makinelerimiz tarafından sahaya ölçülendirilmiş şekilde kurulumu gerçekleştirir.

Saha üzerinde AC/DC kabloların işlenmeleri için uygun kablo kanalları açılır ve kablolar işlenerek üzerleri kapatılır. Kamera topraklama Orta gerilim dağıtım inverter paratoner ve besleme sistemleri de eklenerek güneş panellerinin montajına geçilir. Montajı yapılacak olan güneş panel sayısına göre alüminyum konstrüksiyonların boyutları hazırlanarak aparatlara takılır.

Güneş panellerinin oturacağı alüminyum sistem üzerine tutucu ve sabitleyiciler yerleştirilerek paneller yerlerine sabitlenir.

Işınımını en fazla alacak şekilde ve eğimde konumlandırılmalıdır. Panellerin sıcak olması istenen bir durum değildir çok sıcak ortamdaki paneller daha çok enerji üreteceği anlamına gelmemektedir. Sıcaklık ve nem oranı üretilen enerji miktarını engellemektedir. Gölgelendirme hesabı çok iyi hesaplanmalıdır aksi takdirde sistem verimi azalır ve yatırımın geri dönüş süresini oldukça etkiler.

Teknik açıdan panellerin eğimi 25 ile 30 derece arasında ve yönü güneye bakacak şekilde konumlandırılmaktadır. Yeni yasa ile birlikte artık 1000kw/h enerjinizi lisanssız olarak kendiniz üretebilir ve elektrik ödemelerinizi sıfıra indirip elektrik üretiminde satıcı konumuna geçebilirsiniz. Güneş enerjisi sistemlerinin temiz tutulması sistemin enerji verimliliği için önemli bir durumdur.

Ayda bir periyodik aralıklarla yapılması gereken panel temizliği için dilerseniz profesyonel temizlik şirketi ile anlaşabilir ya da saf su ile kendi bakımınızı sağlayabilirsiniz. Bu bakımların yapıldığı sırada sahada açıkta bulunan bazı kabloların ve yapı sisteminin dış etkenlere ve zorlamalara karşı periyodik kontrollerinin yapılası ve sahada bulunan invertör hava filtrelerinin temizlenmesi gerekmektedir. Sahada kurulumu yapılan güneş enerjisi sistemleri için arazi şartlarına göre 1kwlık gücün ihtiyaç duyduğu alan yaklaşık 15 ile 20m2’dir.