Sloganımız: Kendi enerjinizi üretmeye hazır mısınız?

SLOGANIMIZ: KENDI ENERJİNİZİ ÜRETMEYE HAZIR MISINIZ?

Türkiye'deki enerji açığını gören Şenöz Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Operasyon Müdürü Burak Şenöz, TURKSUN ve TURKSUN markalarıyla Türkiye'nin birçok bölgesinde bayilikler kurarak sürdürülebilir enerjide geleceğe yatırım yapıyor. Rüzgâr enerjisinde Güney Marmara bölgesinin oldukça zengin olduğunu söyleyen Şenöz, Bursa'da yılda 298 gün güneş olmasının değerlendirilmesi gereken bir avantaj olduğunu dile getirdi.

Tüm dünyada artan enerji ihtiyacı ve buna bağlı olarak ülkemizdeki ciddi enerji açığı, alternatif çözüm arayışlarının yoğunlaşmasına olanak sağlıyor. Türkiye'nin dışa bağımlı enerji politikası gereği maliyetlerin sürekli arttığı ülkemizde, sürdürülebilir enerji yatırımları geleceğe yönelik umutlar veriyor. Rüzgâr ve güneş enerjisinde ülkemizin oldukça zengin bir potansiyele sahip olduğunu gören Şenöz Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Operasyon Müdürü Burak Şenöz, yaklaşık 2 yıldır yaptığı ar-ge çalışmaları sonunda TURKSUN ve TURKSUN markalarıyla geleceğe yatırım yaptıklarını belirtti. Bursa'da 7 aydır faaliyette olan TURKSUN ve TURKSUN, markalaşma çalışmalarını hız verirken Türkiye'nin birçok bölgesinde bayilik yatırımlarını artıyor.

TURKSUN ve TURKSUN markasını kurmadan önce yaklaşık 2 yıldır yapılan arge çalışmaları kapsamında birçok ülkede araştırmalar yaptıklarını kaydeden Şenöz Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Şenöz, başta 9 kez Çin olmak üzere, 3 kez Almanya ve Ispanya gibi ülkelerde araştırma yaptıklarını söyledi. Yapılan gezilerde piyasadaki rakiplerini araştırma fırsatı bulduğunu, özellikle rüzgâr ve güneş enerjisi konusunda faaliyet gösteren firmalarla temaslar gerçekleştirdiklerinin altını çizen Şenöz, yurt dışında katıldıkları fuarlardan da sektörün ne kadar da gelecek vaat ettiğini yakından görme imkanı bulduklarını söyledi. Sürdürülebilir alternatif enerji konusunda halen daha marka haline gelmiş bir firmanın olmadığını gözlemleyen Şenöz'e göre ülkemiz bu alanda oldukça geride kalmış. Türkiye'de geleceğe yatırım yaptıklarının altını çizen Şenöz, TURKSUN ve TURKSUN markasının bilinirliliğini arttırmanın peşinde olduğunu kaydediyor. Geleceğin sektörü dediği sürdürülebilir alternatif enerji çalışmalarını bir dönemin cep telefonunun ülkemizde yaygınlaşmasına benzeten Şenöz, " Bilindiği gibi cep telefonu akımı ülkemize geldiğinde büyük kuruluşlar ellerinin tersiyle itmiş, KVK ve Başarı Elektronik gibi firmalar geleceği görerek bugün bir dev haline gelmişlerdir. Kendi sektörümüzde de hedefimiz TURKSUN ve TURKSUN'ın olabildiğince marka bilinirliğini sağlamak" dedi.

Marka çalışmalarının yanında üretime de ağırlık verdiklerini dile getiren TURKSUN ve TURKSUN markalarının kurucusu Burak Şenöz, 7 farklı ülkeyle ortak çalışmalara girdiklerini belirtti. Ürünlerin tüm Türkiye'de TURKSUN ve TURKSUN markalarıyla piyasaya sunulduğunun altını çizen Şenöz, bayilik çalışmalarını da hız veriyor. Istanbul'da toplam 7 olmak üzere ülke genelinde İzmir, Afyon, Kütahya, Ankara'da 2, Elazığ, Antalya gibi şehirler ön planda olmak kaydıyla toplam 20 adet bayilik yatırımları aralıksız sürüyor. 2010 yılı yatırımlarını marka bilinirliği ve bayiliğe ayırdıklarını belirten Şenöz'e göre önümüzdeki yıllarda dünya enerji rezervlerindeki azalmalar tüketicileri rüzgar ve güneş enerjisi gibi çözüm arayışlarına itecek.

- Peki, tam olarak yaptığınız işi anlatabilir misiniz?

- TURKSUN ve TURKSUN 'un portföyünde rüzgar türbinleri ve solar sistemler bulunuyor. Şu an için megavatlık işler yapmıyoruz. Küçük ve orta ölçekli ailelerin evlerinde, fabrikalarında kullanabilecekleri, kurulumları en fazla bir gün alan cihazlar üzerinde duruyoruz. isterlerse şebekelerine bağlı (On-Grid), isterlerse aküye bağlı (Off -Grid) iki tane sistem kuruyoruz. Yeni çıkacak enerji kanunu ile birlikte, rüzgar türbini ve solar sistemi yatırımları teşvik edilirken, bireysel veya kurumsal tüm kullanıcılar, ürettikleri elektriğin fazlasını devlete satabilecek. Bu teşvik, yapılacak yatırımların amortisman süresini de 10 yıldan 5-6 senelere düşürecek. TEKNIK ALTYAPIMIZ ÇOK SAĞLAM

- Peki bu ürünleri kendiniz mi üretiyorsunuz? Nasıl çalıyorsunuz?

- Ürünlerimizi Almanya, İspanya, Tunus, Hindistan ve Çin'den getiriyoruz. KOD Mühendislik Bursa'daki çözüm ortağımız. Teknik altyapımız çok sağlam. 3 çevre mühendisi, 1 elektrik-elektronik mühendisimiz, KOD Mühendislik bünyesinde de 14'e yakın çeşitli dallarda mühendisler bulunmakta. KOD Mühendislik ürünlerimizi alıp, tüm işlerin projelendirme halini bitiriyor. ithalat, yerinde teslim ya da sadece depo teslimi olarak çalışıyoruz. 400 watt'lık tekne tipi rüzgar türbinlerinden 1 kw, 2, 3, 5, 10, 15, 25 kw'a kadar enerji üreten rüzgar türbinlerimiz var. Ayrıca 5 watttan megavata kadar çıkabilecek olan solar panel sistemlerimiz var. Bu sistemler, güneşten aldığı enerjiyi içerisinde toplayarak potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye çevirir. Ayrıca CE ve TUV belgeli ürünlerimizin arkasındayız. 2 yıl garantimiz var.

- Pek bilinen bir sektör değil, işiniz zor olsa gerek?

- Bu teknolojiyi çok fazla bilen yok, anlatmaya çalışıyoruz. Birkaç ay sonra üniversitelerde paneller düzenlemeyi düşünüyoruz. Enerji verimliliği, ürünlerin ne olduğu, ne işe yaradığı, ne kadar zamanda kurulduğu, nasıl kullanılacağını insanlara göstermek lazım. inanılmaz bir potansiyel yaşanacak yakın zamanda. Özellikle güneş konusunda. Rüzgâr türbinleri zaten aldı başını gidiyor. Yakın zamanda bütün her yerde yüzlerce, binlerce rüzgar türbinleri göreceksiniz. Ciddi potansiyel cihazlar bunlar. Nereden bakarsanız bir şehrin elektriğini karşılayabilecek ve yetebilecek çok düzgün yatırımlar var Avrupa'da. Hollanda, Danimarka, Norveç, Almanya, Çin, Japonya bunlar hepsi kullanan ülkeler.

- Peki, fiyatlar nasıl? En çok nereden sipariş alıyorsunuz?

- Aşağı yukarı 80'e yakın Türkiye'nin farklı farklı yerlerinden, Hatay'ından tutun Antalya'sı, Zonguldak'ından Keşan'ına kadar bütün enerji işlerini projelendiriyoruz. Rüzgâr türbinleri ve güneş panellerinde, bugün isterlerse depo teslimi, isterlerse yer teslimi yapıyoruz. Fiyatlar buna göre değişiyor. Şu an biraz pahalı. Ama 1-2 yıl sonra bu ürünler çok ucuzlayacak ve yeni çıkacak yasa ile beraber yapmış olduğunuz yatırım maliyetleri de düşmüş olacak. Küçük bir sistem bin 300 dolardan başlıyor 55 bin dolar ve üzerine kadar devam ediyor. Güneş enerjisi ise 100 avrodan başlar, artık kuracağınız sisteme göre değişiyor. Güneş enerjisi rüzgâra göre daha pahalı oluyor.

TÜRKİYE CİDDİ ANLAMDA PARA KAZANABİLİR

- Sektördeki en büyük sorununuz nedir?

- Enerjiye para bağlanmak istenmiyor. Devletin bir şekilde yasayı çabuk tamamlayıp, düzgün bir altyapı sağlaması gerekiyor. Düzgün adamlarla bu işi yaparlarsa, bu işi bilen adamlarla yaparlarsa inanın Türkiye gerçekten ciddi anlamda para kazanmaya başlar. Güneş, rüzgar ve suyumuz Türkiye'ye yeter de artar bile. Yeni Enerji Bakanımız bu konuda heyecanlı. Inşallah düzgün bir altyapı kurar, düzgün bir yasa çıkartır ve biz de düzgün bir altyapı sağlarız. Çünkü gerçekten Türkiye'nin geleceği, enerjisini iyi kullanmaktan geçiyor. Gelecekte çocuklarımıza iyi bir gelecek; para bırakacaksak, bu enerjinin ve paranın Türkiye içerisinde kalmasından geçecektir. Ihracat da güzel, üretmek de güzel ama firmaların en büyük gideri enerjidir, doğalgazdır, elektriktir. Yurtdışında daha önce bizden elektrik alınırken, biz doğalgazdan elektrik üretmeye, yaratmaya çalışıyoruz. Birçok doğal kaynaklarımızı kullanmayı halen beceremiyoruz.

- En çok hangi şehirlerden ilgi var. Bursa ilgili mi örneğin? Ve hedef kitlenizi kimler oluşturuyor?

- Bursa'da çok fazla ilgi var. Antalya, Hatay, Adana'ya kadar bu sisteme yoğun bir ilgi bulunmakta. Bu aralar Karadeniz Bölgesi de başladı. Oralarda rüzgar olduğu için sahil kenarlarındaki insanlar evlerine kurmak istiyorlar. Şu an için evler, fabrikalar, park ve bahçeler, tarımla uğraşan firmalar ciddi potansiyeli olan müşterilerimiz. Bursa'da pek çok büyük firma şu anda bizden proje istiyor ve şu an bu projeleri ücretsiz hazırlıyoruz.

- Türkiye'de hedeflediğiniz nokta ne?

- Hedeflediğimiz nokta Türkiye'de marka olmak. Bu sektör içerisinde marka olan ve markaya yatırım yapan yok. Bizim bugün panellerimizin arkasında, kullandığımız cihazların üzerinden, bitirmiş olduğumuz işlerinin arkasına attığımız imzaya kadar mutlaka TURKSUN ve TURKSUN markalarını görürsünüz. Yurtdışında üretilen üretimler, stickerler, baskılar, logolar yaklaşık 1 buçuk yıldan beri uğraşılan bir sistem. En sonunda oturdu. Artık firmamız biliniyor. Sıkıntısız halde Türkiye pazarına ürünlerimizi satıyoruz. Tabii inşallah bundan sonraki zamanda devlet de bu yasalarımızı çıkartır ve bizler de yolumuza devam ederiz. Projelerin beklemesindeki en büyük sebep yasanın çıkmaması. Şu an küçük işlere yöneliyoruz. Ama büyük projelerde, 300-400 kw'lık sistemlerde ciddi yatırım maliyetleri olduğu için tabii insanlar da bu sefer 'en uygun alternatif yatırımı çıkar, teşvik çıksın, biz de yatırım teşviği alalım, projemiz' size yaptıralım' diyorlar. HEDEFIMIZ TÜRKIYE'DE MARKA OLMAK

- En önemli projenizi öğrenebilir miyiz peki?

- Şu an Irak'taki otoyollarının yol aydınlatmalarının solar sistemlerle yapılması ile ilgili bir projemiz var. Bin 500-2000 lambanın tamamının TURKSUN olması için çabalıyoruz. Aydınlatmaların TURKSUN 'un panelleri ile yapılması gündemde şu an. Örnek aydınlatma lambaları hazırladık. Irak'taki işadamları önümüzdeki günlerde gelecek ve görüşeceğiz. Çok ciddi bir proje bu bizim için. Hatta Türkiye'nin de yapması gereken bir proje.

- Son olarak yenilebilir enerji kaynaklarını kullanmanın ne gibi avantajları var? Niçin tercih edilmeli?

- Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullananlar bundan sonra çevreye zarar vermeyecekler. Bundan sonra kolay kolay ceplerinden enerji parası çıkmayacak. Kendi elektriğimizi üretmek enerji maliyetlerini düşürdüğü gibi, para kazanmak ve aynı zamanda ülkemizin dış enerji açığını kapamada katkıda bulunmak için de önemli bir yatırım aracı. Dünyamızın içinde bulunduğu küresel ısınmaya sebep olan birtakım zararlı atıklar, geleceğimizi etkileyeceği gibi çocuklarımızın yarınlarına da büyük zararlar verecek. Bunu engellemek hepimizin sosyal sorumluluğu.