Temiz enerjiye destek

Temiz enerjiye destek

Nilüfer Belediyesi, Eker Parkı'na yapılan rüzgâr türbini ile kendi enerjisini üreten ve doğal enerji sistemleriyle elektrik üretimi yapan ilk uygulamayı basına tanıttı.

Nilüfer Belediye Başkan Vekili Sami Kahveci, insanlığın geleceğini tehdit eden en önemli konunun çevre kirliliği olduğuna dikkat çekti. Çocuklara yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için çevre adına alınabilecek önlemlere herkesin kişisel olarak ya da kurumsal olarak katılması gerektiğini söyleyen Kahveci, "İşte bu düşünceden yola çıkarak Nilüfer Belediyesi olarak biz de temiz enerji ya da yenilenebilir enerji dediğimiz enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Çevreye zarar veren fosil yakıtlar yerine rüzgar ve güneş enerjisini kullanan sistemlerin yaygın olarak kullanılmasının teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Eker Parkı'nda rüzgar enerjisinden yararlanarak elde edilecek enerji ile bu parkın kısmen aydınlatılmasının yapılacağını ifade eden Kahveci, "Umuyoruz ki temiz enerji kaynaklarının yaygın kullanımıyla, daha farklı bir dünya görüşü günlük yaşamınıza hakim olacaktır.

Umuyoruz ki sınırsız ve sorumsuzca enerji tüketiminin yerini, bilinçli, çevreye saygılı ve ihtiyacı karşılamaya yönelik enerji kullanım alacaktır. Bu uygulamayla bizler bir örnek sergileyerek vatandaşlarımızın ilgisini bu konuya yani alternatif enerji kaynaklarına çekmek istedik" şeklinde konuştu. Sistemi kuran Şenöz Dış Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Pazarlama Müdürü Burak Şenöz ise, rüzgar ve güneş enerjisine dayalı sistemlerle insanların kendi enerjilerini elde edip uzun vadede hem kendileri için hem de ülke ekonomisi için akılcı adımlar attıklarını ve özellikle İspanya, Amerika, Almanya, Çin ve Japonya'da yaygın kullanılan bu sistemlerin artık ülkemizde de yaygınlaşacağını ifade etti.