Türkiye'nin en büyük hybrid sistemine imza attık

Türkiye'nin en büyük hybrid sistemine imza attık

Türkiye'nin dışa bağımlılığının fazla olduğu enerji sektöründeki ihtiyacı gören Şenöz, Manyas'ta Türkiye'nin en büyük hybrid sistemini yaparak, bölgedeki bir fabrikanın saatlik 10 kilowattlık enerjisini güneş ve rüzgardan karşılamasını sağladı. Kuruyemiş sektöründe 70 yılı geride bırakan Şenöz, enerji sektörüne de girdi. 2008 yılında Şenöz Dış Ticaret'te Turkwatt ve Turksun markalarıyla sektöre giren firma, iki yıllık ArGe çalışmaları sonucunda güneş ve rüzgar enerjisiyle çözümler üretmeye başladı.

Firmanın faaliyet alanlarıyla ilgili bilgi veren Şenöz Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Turkwatt Operasyon Müdürü Burak Şenöz, portföylerinde solar sistemler, rüzgar tribünleri ve aydınlatma ürünleri olduğunu belirtti. "ihtiyacı görüp sektöre girdik" Rüzgar ve güneşin enerji potansiyelinin çok yüksek olduğunu hatırlatan Şenöz, "Tüm dünyada enerji ihtiyacı artarken, fosil yakıt rezervi çok daha hızlı bir şekilde azalıyor. En iyimser tahminler bile en geç 20302050 yılları arasında petrol rezervlerinin büyük ölçüde tükeneceğini ve ihtiyacı karşılayamayacağım gösteriyor.

Durum böyle olunca enerji sektörünün tüm dünyada katlanarak büyüyeceği gerçeği gözler önüne seriliyor" dedi. Türkiye'nin dışa bağımlılığının fazla olduğu enerji sektöründeki ihtiyacı gördükten sonra bu sektörde faaliyet gösterme kararı aldıklarını anlatan Şenöz, iki yıl çok yoğun bir şekilde süren ve halen de devam eden ArGe çalışmaları yürüttüklerini ifade etti. Şenöz, "Birçok ülkede üretim tesislerini gezdik ve bilgiler edindik. Yeni kurulan bir firma olarak 85 civarında projede iyi referanslarımız mevcut. Evlerde ya da fabrikada kullanabilecek, kurulumları en fazla bir gün alan cihazlar üzerinde duruyoruz. İstenirse şebekeye bağlı (OnGrid), istenirse de aküye bağlı (Off —Grid) sistemi kuruyoruz. Aynı zamanda solar enerjiye rüzgar enerjisini de ekleyebiliyoruz.

İki enerjiden de faydalanılan, hybrid sistemde de çok iyi sonuçlar aldık. Bünyemizde 10 watttan başlayan panellerden mega wattlara kadar çıkabilen sistemler mevcut. Bu sistemlerde kullanılacak olan paneller yurtdışında üretiliyor. Kendi markamız ve aranılan tüm kalite standartlanyla üretimleri yaptınyoruz" şeklinde konuştu. Türkiye'nin en büyük hybrid sistemini kurduldannı söyleyen Şenöz konuyla ilgili şu bilgileri verdi; "10 kilowattlık Türkiye'nin en büyük hybrid sitemini kurduk. Sistemimiz Manyas'ta bir fabrikada devrede. Fabrikanın saatlik 10 kilowattlik enerjisini güneş ve rüzgardan sağlıyoruz. Enerjinin günümüzde ne kadar değerli olduğu düşünülünce edinilen tasarruf da anlaşılıyor." Düzenlenmesi gereken enerji yasasıyla ilgili de konuşan Şenöz, "Yeni çıkacak enerji kanunu ile birlikte, rüzgâr türbini ve solar sistem yatırımları teşvik edilirken, bireysel veya kurumsal tüm kullanıcılar, ürettikleri elektriğin fazlasını devlete satabilecek.

Bu teşvik, yapılacak yatırımların amortisman süresini de 10 yıldan 56 senelere düşürecek. Bu yasanın bir an önce çıkmasını bekliyoruz. Bu yasada enerji sistemlerindeki vergi oranları da kaldırılmalı. En önemli ihtiyaçlardan olan sistemler lüks sınıfına giriyor ve yüzde 18 KDV alınıyor. Bu uygulamayı onaylamak mümkün değil. Bu yasadan sonra sektör çok büyüyecek. Yeşil yaka diye tabir edilen çalışanlar oluşacak. En az 60 bin kişilik bir istihdam sahası oluşacak" dedi.